Çocuk terapisti olmak oldukça uzmanlık gerektiren bir iştir. Aynı anda birçok beceriye sahip olmak ve bunları etkili bir şekilde uygulamak gerekmektedir. Ancak günümüzde çocuk terapistliği alanında verilen eğitimler genelde yetersizdir. Üniversite eğitimleri yoğun olarak yetişkin terapileri üzerine kuruludur. Üniversite dışında verilen özel eğitimler ise çocuk testleri ya da terapi yöntemleri ile kısıtlıdır. Ancak çocuk terapisti olabilmek için çocuğu çok iyi tanımak, çocuk eğitiminin ilkelerini bilmek, çocuğun gelişim süreçlerine hakim olmak ve çocuklarda görülen psikolojik sorunları tanılamakta mahir olmak gerekmektedir. Çocuklara uygulanan terapiler hakkında ise genel bir fikir sahibi olmak yine gerekli olan becerilerdendir. Tüm bu ihtiyaçtan yola çıkarak Klinik Psikolog Mehmet Teber tarafından 4 modüllük bir Çocuk Terapistliği programı hazırlanmıştır. Bu program 15 yıllık ve 10.000 seanslık görüşme deneyiminin ürünü olan bir programdır.

Eğitim 4 farklı modülden oluşmaktadır. Tüm modüllere paket halinde katılmak mümkün olduğu gibi her bir modüle ayrı ayrı katılmak da mümkündür. Eğitim sonunda katılımcılar hangi ekolü kullanacak olurlarsa olsun çocuk terapisti olmanın ilk adımını sağlam bir şekilde atmış olacaklardır. Eğitimlerle ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir.

GENEL BİLGİLER
Eğitim 4 modülden oluşmaktadır.
* Her bir modül 4 gün ve 24 saattir.
* Eğitimler her ayın son hafta sonu yapılır. 
* Eğitimler 09.00-17.00 arasında yapılmaktadır.
* Eğitimler Taksim/İstanbul'da gerçekleşecektir. 
* Her eğitimin 4 saat süpervizyonu vardır. 
* Süpervizyonlar eğitim sonrasında 17.30-18.30 arasında yapılacaktır. 

1. MODÜL: ÇOCUK PSİKOLOJİSİ
Çocuğun hangi yaş döneminde dünyayı nasıl görüp nasıl algıladığı, yetişkinlerden neler beklediği, nasıl bir düşünme sistemine sahip oldukları bilmek çocukla ilgilenen herkesin görevidir. Çocuk Psikolojisi Eğitimi hem bilimsel verilerle hem de pratikteki zevkli uygulamalarla çocuk konusuna ilgi duyan herkesi çocuğun dünyasına yolculuğa çağırmaktadır.   Eğitime katılan kişiler eğitim sonrasında çocuğu daha yakıdan tanımış olacak, onun hangi gelişim dönemlerinde neye ihtiyacı olduğunu bileceklerdir. Eğitimin yarısı çocuk gelişimine ayrılırken diğer yarısı uzmanların sıklıkla ihtiyaç duyduğu çocuklarda sınır eğitimi, mahremiyet eğitimi, sorumluluk eğitimi, özgüven eğitimi, duygu eğitimi gibi konulara ayrılacaktır.

2. MODÜL: ÇOCUK PSİKOPATOLOJİSİ
Eğitim çocuk ruh sağlığı alanında çalışan her uzmanının çocuk ruh hastalıkları konusunda genel bir uzmanlaşmasını hedeflemektedir. Eğitim sonrasında uzmanlar karşılaştıkları çocuklarda DSM 5’e göre ön tanılama yapabilecek yetkinliğe ulaşacaklardır. Eğitimde Dikkat Eksikliği Hiperaktivite, Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu, Davranım Bozukluğu, Otizm Spektrum Bozukluğu, Özgül Öğrenme Bozukluğu, Tik Bozuklukları, Konuşma Bozuklukları, Kaygı Bozuklukları, (Ayrılık, Kaygısı, Sosyal Kaygı, Selektif Mutizm), Dışa Atım Bozuklukları (Enürezis, Enkoprezis), Travma Bozuklukları ve Takıntı Bozuklukları konusu ele alınacaktır. 

3. MODÜL: ÇOCUKLARLA İLK GÖRÜŞME
Eğitim çocuk ruh sağlığı alanında çalışan her uzmanının ilk anamnez görüşmesini daha etkin bir şekilde yapmalarını hedeflemektedir. Katılımcılar çocuklar ve aileleri ile yaptıkları 50 dakikalık ilk görüşme esnasında, hangi soruları soracaklarını, çocuğun hayat öyküsünü nasıl alacaklarını, aldıkları öyküyü nasıl yorumlayacaklarını ve doğru terapi yöntemini nasıl seçeceklerini öğreneceklerdir. Eğitim, anamnez formunun kullanımını, aile ve çocukla ilk güven ilişkisi kurma yöntemlerini, ailenin verdiği bilgileri psikopatoloji bilgileri eşliğinde yorumlamayı, çocukların gelişimsel açıdan nasıl değerlendirileceği, çocuk çizimlerinin nasıl ele alınacağını ve ailenin nasıl bilgilendirileceği süreçlerini içermektedir. 

4. MODÜL: ÇOCUK VE OYUN TERAPİLERİ
Eğitim giriş düzeyinde bir eğitimdir. Eğitimde katılımcılar çocuklarda kullanılan birçok oyun terapisi yaklaşımı ve alternatif terapiler konusunda bilgi ve deneyim sahibi olacaktır. Dolayısı ile hangi çocuk terapisi ekolünün kendilerine uygun olduğunu seçip o alanda ilerleyebileceklerdir. Ayrıca katılımcılar oyunun ve oyuncağın iyileşmeye ve dönüşüme yol açtığını bizzat kendi üzerinde deneyimleyeceklerdir. Eğitim sonrasında katılımcılar çevresindeki çocuklarla nasıl iyileştirici oyunlar oynanacağı konusunda bilgi sahibi olacaklar ve basit düzeyde terapötik müdahaleler yapabileceklerdir. Eğitimde Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Gelişimsel Oyun Terapisi, Kum Terapisi, Kukla Terapisi, Theraplay, Terapötik Öyküler, İyileştirici Oyunlar gibi başlıklar ele alınacaktır.

KATILIMCILAR
* Eğitime üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık, sosyal hizmet lisans programlarından mezun olanlar katılabilir. İlgili bölümlerin son sınıf öğrencileri de eğitime katılabilirler.

SERTİFİKA & ÜCRET ve KONTENJAN
Her bir eğitim sonunda katılımcı sertifikası verilecektir. Tüm modülleri ve süervizyonları tamamlayanlara "Çocuk Terapisti" sertifikası verilecektir. Ücret için lütfen arayınız. Bir hafta öncesinde yapılan iptallerde eğitimin ilan edilen ücretinden % 25 kesinti kesinti uygulanmaktadır. Katılımcı kontenjanı 24 kişidir. 

KAYIT ve BİLGİ
* Kayıt ve bilgi için 0 533 140 42 05 numaralı telefondan Fatih Hançer'e ulaşabilirsiniz. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MEHMET TEBER (KLİNİK PSİKOLOG)
1980 yılında İzmit’te dünyaya geldi. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi burada okudu. Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden 2003 yılında “Onur Derecesi” ile mezun oldu. İlk yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri’nde, ikincisini ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikoloji’de aldı. İkinci yüksek lisansını oyun terapisi alanındaki tezi ile tamamladı. Mehmet Teber halen Klinik Psikoloji alanındaki doktorasına devam etmektedir. 

Üniversite sonrasında rehabilitasyon merkezi, danışmanlık merkezi, dershane, anaokulu, özel okul gibi bir çok kurumda görev aldı. 2008 yılında iki arkadaşı ile birlikte Ahenk adındaki danışmanlık merkezini kurdu. 2016 yılında Ahenk Çocuk adını alan bu merkezde çocuklar üzerine olan görüşmelerine devam etmekte ve terapiler yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli kurumlarda çocuk eğitimi, oyun terapisi üzerine seminerler ve eğitimler vermekte; birçok çocuk projesine danışmanlık yapmaktadır. Teber uzun yıllar Pedagoji Derneği'nin başkanlığını yapmış ve Yeşilay'da bilim kurulu üyesi olarak bulunmuştur. 

Mehmet Teber’in temel uzmanlık alanı çocuklar, çocuk psikolojisi, çocuk eğitimi ve oyun terapisidir. Teber, çocuk psikolojisi, gelişimi ve patolojisi ile ilgili eğitimlerini Mücahit Öztürk, Senem Başgül, Bengi Semerci gibi Türkiye'nin önce gelen çocuk psikiyatristlerinden almıştır.  

Mehmet Teber, aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen oyun terapistlerindendir. Teber, oyun terapisi eğitimlerini Braam Beethge, Byron Norton, Carlo Ruffino, Gita Morena, Maria Kendiler, Marlo Winstead, Reyhana Seedat, Saara Salo gibi birçok yabancı hocadan almıştır. Mehmet Teber Türkiye'nin birçok şehrinde oyun terapisi alanında eğitimler açmıştır. Bu alanda tez yazmış, birçok teze öncülük yapmış ve iki bilimsel makale yayınlamıştır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde lisans düzeyinde ilk oyun terapisi dersini açarak bu dersi vermiştir. Teber, Amerika merkezli oyun terapileri derneğinin (APT) uluslararası düzeyde oyun terapisi, oyun terapisi süpervizörü olmak için gerekli olan şartlarını tamamlamıştır. Teber her yıl düzenlenen ve terapi ekollerinin ustalarının buluştuğu Türkiye Psikoterapi Zirvesi'nde oyun terapisini temsil etmektedir. 

Etkili iletişim, eğitim bilimleri ve eğitim felsefesi gibi alanlar diğer ilgi alanlarını oluşturmaktadır. Mehmet Teber’in yayınlanmış 5 kitabı bulunmaktadır. Yorum Gönder