Çocuk Terapisinde odak eğitimleri hangi terapi ekolünü kullanırsa kullansın tüm çocukla çalışan uzmanlara yönelik bir eğitimdir. Eğitimde hem ilgili konuları DSM 5 çerçevesinde ele alınacak, hem ailelere ve okula verilecek önerilere yer verilecek, hem de terapide kullanılabilecek pratik müdahale tekniklerinden bahsedilecektir. 

GENEL BİLGİLER
Eğitim 4 başlıktan oluşmaktadır.
* Her bir modül 1 gün ve 6 saattir.
* Eğitimler 09.00-17.00 arasında yapılmaktadır.
* Eğitimler Taksim/İstanbul'da gerçekleşecektir. 

1) ÇOCUKTA CİNSELLİK SORUNLARI ve TERAPİSİ
Çocuk gelişim süreci içinde cinsellik ve cinsiyeti ile ilgili bir çok problemle karşılaşmaktadır. Bu problemlerin çözümü doğru ve zamanında müdahale gerektirmektedir. Çocukluk çağı mastürbasyonu, cinsel merak, cinsel istismar ve cinsel kimliğinden hoşnut olmayıp diğer cinsiyetin rollerine bürünme bunlardan başlıcalarıdır. Eğitimde tüm bu başlıklar DSM 5 ve ICD 10 çerçevesinde detaylı ele alınacak, her bir başlıkta evde ailelere verilecek öneriler ile terapide yapılacak pratik uygulamalar aktarılacaktır.  

2) ÇOCUKTA ÖFKE SORUNLARI ve TERAPİSİ
Çok fazla çocuk öfke problemleri nedeni ile terapiye başvurmaktadır. Genelde öfke bir sonuçtur ve arkasında çeşitli patolojiler yatmaktadır. Bu patolojiler bilinmeden bazen öfkeyi durdurmak mümkün olmamaktadır. Eğitimde çocukta görünen öfkenin kökenlerine, öfke ile ilişkili olan DSM 5'de geçen bozukluklara, öfke için evde ailelere önerilecek pratik önerilere, terapide yapılacak pratik çalışmalara yer verilecektir. 

3) ÇOCUKTA KAYGI SORUNLARI ve TERAPİSİ
Kaygı ve korkular çocukların terapiye getirilme nedenlerinin başında yer almaktadır. Bu eğitimde çocuklarda görünen kaygı sorunlarının kökeni üzerine durulacaktır. DSM 5'te geçen ayrılık kaygısı, sosyal kaygı, yaygın kaygı ve fobiler detaylıca ele alınacaktır. Bu patolojilerin çocuklarda nasıl göründüğü ele alınacaktır. Kaygı bozukluğu olan çocuklarda evde aileye önerilecek uygulamalara ve terapide kullanılacak pratik tekniklere yer verilecektir. 

4) ÇOCUKTA TRAVMA SORUNLARI ve TERAPİSİ
Travmalar birçok çocuğun hayatında bulunmaktadır. Kimi zaman yeterli bağlanmanın olmaması; ameliyat, sünnet gibi tıbbı operasyonlar, kimi zamanlar deprem, sel, yangın gibi doğal afetler travmaya yol açmaktadır. Bazen ihmal ve istismar gibi insan eli ile gelen travmalara tanıklık etmektedirler. Bazen de ağır kazalar, ölüm, boşanma, ani gelişen taşınma gibi olaylar çocukların dünyasında derin izler bırakabilmektedir. Bağlanma bozuklukları travma bozuklukları içinde yer alan bozukluklardandır. Bu eğitimde DSM 5'te yer alan travma ve bağlanma bozukluklarına yer verilecek, evde ailenin travma sonrası yapması gerekenler ve terapide travmaya yönelik pratik müdahale tekniklerine yer verilecektir. 

KATILIMCILAR
Eğitimlere ruh sağlığı alanında çalışanlar, rehberlik uzmanları ve bu alanın öğrencileri katılabilirler. 

KONTENJAN, ÜCRET ve SERTİFİKA
Eğitimlerin kontenjanı 24 kişidir. Eğitimler sonunda Ahenk Çocuk onaylı, Mehmet Teber imzalı katılımcı sertifikası verilecektir. Ücret için lütfen arayınız. Bir hafta öncesinde yapılan iptallerde eğitimin toplam ücreti üzerinden % 25 kesinti uygulanmaktadır. 

KAYIT ve BİLGİ

Kayıt ve bilgi için 0 (533) 140 42 05 numaralı telefondan Fatih Hançer’e ulaşabilirsiniz.


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

MEHMET TEBER (KLİNİK PSİKOLOG)
1980 yılında İzmit’te dünyaya geldi. İlkokulu, ortaokulu ve liseyi burada okudu. Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden 2003 yılında “Onur Derecesi” ile mezun oldu. İlk yüksek lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri’nde, ikincisini ise Hasan Kalyoncu Üniversitesi Klinik Psikoloji’de aldı. İkinci yüksek lisansını oyun terapisi alanındaki tezi ile tamamladı. Mehmet Teber halen Klinik Psikoloji alanındaki doktorasına devam etmektedir. 

Üniversite sonrasında rehabilitasyon merkezi, danışmanlık merkezi, dershane, anaokulu, özel okul gibi bir çok kurumda görev aldı. 2008 yılında iki arkadaşı ile birlikte Ahenk adındaki danışmanlık merkezini kurdu. 2016 yılında Ahenk Çocuk adını alan bu merkezde çocuklar üzerine olan görüşmelerine devam etmekte ve terapiler yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli kurumlarda çocuk eğitimi, oyun terapisi üzerine seminerler ve eğitimler vermekte; birçok çocuk projesine danışmanlık yapmaktadır. Teber uzun yıllar Pedagoji Derneği'nin başkanlığını yapmış ve Yeşilay'da bilim kurulu üyesi olarak bulunmuştur. 

Mehmet Teber’in temel uzmanlık alanı çocuklar, çocuk psikolojisi, çocuk eğitimi ve oyun terapisidir. Teber, çocuk psikolojisi, gelişimi ve patolojisi ile ilgili eğitimlerini Mücahit Öztürk, Senem Başgül, Bengi Semerci gibi Türkiye'nin önce gelen çocuk psikiyatristlerinden almıştır.  

Mehmet Teber, aynı zamanda Türkiye’nin önde gelen oyun terapistlerindendir. Teber, oyun terapisi eğitimlerini Braam Beethge, Byron Norton, Carlo Ruffino, Gita Morena, Maria Kendiler, Marlo Winstead, Reyhana Seedat, Saara Salo gibi birçok yabancı hocadan almıştır. Mehmet Teber Türkiye'nin birçok şehrinde oyun terapisi alanında eğitimler açmıştır. Bu alanda tez yazmış, birçok teze öncülük yapmış ve iki bilimsel makale yayınlamıştır. Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nde lisans düzeyinde ilk oyun terapisi dersini açarak bu dersi vermiştir. Teber, Amerika merkezli oyun terapileri derneğinin (APT) uluslararası düzeyde oyun terapisi, oyun terapisi süpervizörü olmak için gerekli olan şartlarını tamamlamıştır. Teber her yıl düzenlenen ve terapi ekollerinin ustalarının buluştuğu Türkiye Psikoterapi Zirvesi'nde oyun terapisini temsil etmektedir. 

Etkili iletişim, eğitim bilimleri ve eğitim felsefesi gibi alanlar diğer ilgi alanlarını oluşturmaktadır. Mehmet Teber’in yayınlanmış 5 kitabı bulunmaktadır.

Yorum Gönder